Articole

Articole ale parohiei Sfintii Voievozi Gherghiceanu. Articole scrise de teologi, preoti si mari duhovnicesti pentru sarbatori si sfintii zilei.

Sfinții 40 de Mucenici din Sevastia

În vremea împăratului roman, Liciniu (308 – 324) prigoana împotriva creştinilor ajunsese la apogeu. Toţi credincioşii erau siliţi să se închine la idoli şi să aducă jertfe diavolului. Cei care nu se supuneau erau torturaţi până îşi găseau sfârşitul.

Viata Sfantului Nifon, patriarhul Constantinopolului

Acest dumnezeiesc părinte al nostru Nifon era din Moreea. El s-a născut din părinţi străluciţi în lume şi de bun neam; dar mai străluciţi şi mai de bun neam cu dreapta credinţă şi cu fapta bună, care se numeau Manoil şi Maria.

Perioada penticostarului

Penticostarul este perioada cuprinsă între Învierea Mântuitorului şi prima duminică după Rusalii şi este cea de-a treia perioadă bisericească din timpul anului bisericesc. Denumirea îi vine de la carte de cult ce se numeşte Penticostar şi pe care o folosi

Rugăciunea Sfântului Efrem Sirul

Legată de vremea Postului Mare, rugăciunea Sfântului Efrem Sirul este o rugăciune scurtă, dar plină de putere şi bogăţie duhovnicească, cum numai marele părinte Efrem Sirul „alăuta Duhului Sfânt”, putea să o alcătuiască.