Articole

Articole ale parohiei Sfintii Voievozi Gherghiceanu. Articole scrise de teologi, preoti si mari duhovnicesti pentru sarbatori si sfintii zilei.

Canonul Sfantului Andrei Criteanul

Canonul Sfantului Andrei Criteanul este un canon mare, cel mai mare canon din toate canoanele cate sunt in randuiala Bisericii noastre, prin lungimea lui, prin bogatia lui, prin alcatuirile din care este compus.

Postul Sfintelor Pasti

Postul este o abținere totală sau parțială, liber acceptată, de la mâncare și băutură, sau abținere de la alimente de ori­gine animală (carne, lapte, ouă) și înlocuirea lor cu produse vegetariene pentru o anumită perioadă.

Sfanta Cuvioasa Parascheva

Biserica Ortodoxă Română sărbătoreşte în fiecare an la 14 octombrie pe Sfânta Cuvioasă Parascheva. Sfinte moaşte ale Sfintei Cuvioase Parascheva străjuiesc Cetatea Iaşilor de 370 ani. Sute de credincioşi din toată ţara vin în fiecare an la 14 octombrie,

Viata vesnica se dobandeste prin milostenie

Evanghelia Duminicii a XII-a după Rusalii prezintă întâlnirea dintre un tânăr bogat şi Mântuitorul Iisus Hristos, evidenţiind o mulţime de învăţături duhovniceşti pentru viaţa noastră creştină.

Pilda datornicului nemilostiv

Nu trece repede, fără băgare de seamă, peste aceste cuvinte, ci priveşte la judecata ce se înseamnă aici; intră în conştiinţa ta proprie şi gândeşte ce ai făcut în toată viaţa ta. Când auzi că Domnul voieşte a se socoti cu slugile Sale, gândeşte că prin a

Adormirea Maicii Domnului

Adormirea Maicii Domnului este praznuita pe 15 august. Când a binevoit Hristos Dumnezeul nostru ca să ia pe Maica Sa la Sine, atunci cu trei zile mai înainte a făcut-o să cunoască, prin mijlocirea îngerului, mutarea sa cea de pe pământ.