Articole

Articole ale parohiei Sfintii Voievozi Gherghiceanu. Articole scrise de teologi, preoti si mari duhovnicesti pentru sarbatori si sfintii zilei.

Schimbarea la Fata a Domnului

Aceasta sarbatoare, numita in popor si Probojenia (dupa denumirea slava), aminteste de evenimentul schimbarii la fata a Domnului nostru Iisus Hristos in fata ucenicilor Sai Petru, Iacov si Ioan.

Predica la Duminica a V-a dupa Rusalii

Una din învățăturile Sfintei Evanghelii de azi este aceea despre iad și chinurile lui, de care și diavolii se tem și se cutremură. Când Mântuitorul nostru Iisus Hristos a ajuns cu predicarea cuvântului în părțile Gadarenilor, zis și Gherghesenilor, L-au

Puterea rugaciunii pentru aproapele

În Sfânta Evanghelie de astăzi se arată cum a vindecat Mântuitorul pe sluga greu bolnavă a unui conducător de oști roman care locuia în Capernaum, un mic oraș de lângă Marea Galileei. Minunea aceasta însă are câteva caracteristici aparte.

Viata Sfantului Voievod Stefan cel Mare

Sfantul Voievod Stefan cel Mare este cinstit de Biserica Ortodoxa Romana pe 2 iulie. Mentionam ca pe 20 iunie 1992, Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane l-a trecut pe Voievodul Stefan cel Mare in randul sfintilor.