Articole

Articole ale parohiei Sfintii Voievozi Gherghiceanu. Articole scrise de teologi, preoti si mari duhovnicesti pentru sarbatori si sfintii zilei.

Viata Sfantului Nifon, patriarhul Constantinopolului

Acest dumnezeiesc părinte al nostru Nifon era din Moreea. El s-a născut din părinţi străluciţi în lume şi de bun neam; dar mai străluciţi şi mai de bun neam cu dreapta credinţă şi cu fapta bună, care se numeau Manoil şi Maria.

Perioada penticostarului

Penticostarul este perioada cuprinsă între Învierea Mântuitorului şi prima duminică după Rusalii şi este cea de-a treia perioadă bisericească din timpul anului bisericesc. Denumirea îi vine de la carte de cult ce se numeşte Penticostar şi pe care o folosi

Rugăciunea Sfântului Efrem Sirul

Legată de vremea Postului Mare, rugăciunea Sfântului Efrem Sirul este o rugăciune scurtă, dar plină de putere şi bogăţie duhovnicească, cum numai marele părinte Efrem Sirul „alăuta Duhului Sfânt”, putea să o alcătuiască.

Canonul Sfantului Andrei Criteanul

Canonul Sfantului Andrei Criteanul este un canon mare, cel mai mare canon din toate canoanele cate sunt in randuiala Bisericii noastre, prin lungimea lui, prin bogatia lui, prin alcatuirile din care este compus.

Postul Sfintelor Pasti

Postul este o abținere totală sau parțială, liber acceptată, de la mâncare și băutură, sau abținere de la alimente de ori­gine animală (carne, lapte, ouă) și înlocuirea lor cu produse vegetariene pentru o anumită perioadă.

Sfanta Cuvioasa Parascheva

Biserica Ortodoxă Română sărbătoreşte în fiecare an la 14 octombrie pe Sfânta Cuvioasă Parascheva. Sfinte moaşte ale Sfintei Cuvioase Parascheva străjuiesc Cetatea Iaşilor de 370 ani. Sute de credincioşi din toată ţara vin în fiecare an la 14 octombrie,