Concert de muzică sacră la Sala Radio cu „Te Deum Laudamus”

Concert de muzică sacră la Sala Radio cu „Te Deum Laudamus”

Corala Bărbătească Ortodoxă „Te Deum Laudamus” a fost constituită în anul 1990, la iniţiativa unui grup de preoţi din Bucureşti şi în cei 29 de ani care au trecut de atunci, corala a devenit una dintre cele mai cunoscute şi îndrăgite formaţii de muzică sacră. În componenţa acestui ansamblu coral se află în prezent 35 de membri - preoţi, diaconi, studenţi la Teologie şi Universitatea Naţională de Muzică, artişti profesionişti - toţi fiind pasionaţi ai cântului coral religios.

În cele peste 500 de concerte naţionale şi internaţionale susţinute, corala a promovat valorile şi frumuseţile spiritual-artistice ale muzicii religioase româneşti şi universale, într-un repertoriu bogat de cântări liturgice ortodoxe, creaţii culte de inspiraţie sacră, monodii de tradiţie bizantină, colinde româneşti, prelucrări folclorice şi diverse creaţii de gen din muzica universală.

Corala “Te Deum Laudamus” a participat la festivaluri de renume, cum ar fi Festivalul Internaţional “George Enescu”, Festivalul “Dumitru G.Kiriac”, Festivalul “Ioan D.Chirescu”, Festivalul “Nicolae Oancea”, Festivalul “Muzica Balcanilor” şi altele. A întreprins turnee artistice în Franţa (1992, 1999, 2003), Ungaria (1993), Elveţia (1994), Germania (1996), Olanda (1999, 2001, 2007), Suedia (2006), a realizat filmări pentru televiziunile din România, Franţa, Elveţia, înregistrări de CD-uri, discuri LP şi casete audio.

În perioada 1990-1996, la pupitrul coralei s-au succedat nume prestigioase de dirijori, Petre Simionescu, Valentin Gruescu şi preot Constantin Drăguşin, urmaţi între 1997-2009 de Dan Mihai Goia, membru al Uniunii Compozitorilor şi Muzicologilor din România şi dirijor al Corului Academic al Societăţii Române de Radiodifuziune.

Din octombrie 2009 şi până în prezent, dirijorul Coralei este preotul Dr. Matei Zaharia, lector la Facultatea de Teologie din Bucureşti.

Concertul din 8 iunie 2019, de la Sala Radio a cuprins trei părţi.

În prima parte, s-au executat lucrările: “Fie, Doamne, mila Ta” de Gh.Danga; “Psalmul 23” de G.Muzicescu; ”Priveghere” de N.Lungu, având ca solişti pe diaconul Silviu-Gabriel Enache (bariton) şi Iosif Romulus Haraba (interveţie la toacă).

În continuarea programului a fost executată lucrarea “Cine este Dumnezeu” (Prochimenul Mare), prelucrare de D.M Goia. Au urmat, Medalionul liturgic cu recitatori şi percuţie; “Heruvic” de Dragoş Alexandrescu; “Ca pre Împăratul” de Gh Danga; “Iubi-Te-voi, Doamne” de N. Lungu, transcriere N. Moldoveanu, solist Cristian Mihail Praschiv; “Crezul”, recitator Pr. Constantin Dumitrescu; “Răspunsurile Mari” de Gh.Danga; “Pre Tine Te lăudăm” de Ioan D. Chirescu, solist Pr. Narcis Trifu; “Tatăl nostru” de Ioan D. Chirescu, transcriere G.Stratulat. Prima parte a concertului s-a încheiat cu minunata piesă “Lăudaţi pre Domnul” de Gh.Dima.

Partea a doua a concertului a avut trei invitaţi instrumentişti: Amalia Nedelcu (flaut), Evelina Andrieş (harpă) şi Radu Sinaci (violoncel), care au interpretat: două preludii romantice de Marcel Tournier şi două lieduri ruseşti de Michael Glinka. Împreună cu formaţia corală au interpretat piesele “Ave Maria” de Bach-Gounod, „Cantique” de Jean Racine şi “Tebe poem” (a capella) de P.Cesnokov.

Momentul coral folcloric şi patriotic a cuprins trei piese: “Horă şi doină cu strigături” de N.Lungu, solist Cristian Mihail Paraschiv şi Diac.Silviu Gabriel Enache; “Suita corală din Tara Oaşului” de D.Pop, solist Cristian Mihail Paraschiv; “Imn de mângâiere” de Matei Pop, intervenţii la triangle, clopot şi gong, Grigore Miron.

Acest moment folcloric şi patriotic a însufleţit sala de spectacol prin interpretarea plină de ritm şi prin folosirea instrumentelor mai puţin cunoscute, dar şi prin mesajul  mobilizator al textelor.

Lucrările de încheiere a concertului au cuprins: “Să se umple gurile noastre” de S. Drăgoi, recitator Pr. Constantin Basica şi “Lăudaţi pre Domnul” de Gh. Danga.

Publicul avizat şi mare iubitor de muzică sacră s-a bucurat de frumoasa şi tulburătoarea muzică sacră, de ţinuta impecabilă a interpretărilor, au retrăit cu multă emoţie, împreună cu interpreţii momente din ritualul Sfintei Liturghii, momente pe care fiecare credincios le trăieşte în fiecare duminică.

S-a ovaţionat îndelung la sfârşitul concertului, dar şi pe parcursul lui, s-au oferit flori drept mulţumire pentru bucuria şi pioşenia picurate în inima fiecărui spectator, în această seară magică.

Mulţumim părintelui Alexandru Gheorghiu, slujitor al bisericii Sfinții voievozi Gherghiceanu şi membru al Coralei Te Deum Laudamus pentru invitaţia la spectacol.

A consemnat Livia Şandru

 

 

 

 

Galerie

  • Concert de muzică sacră la Sala Radio

    Concert de muzică sacră la Sala Radio

  • Concert de muzică sacră la Sala Radio

    Concert de muzică sacră la Sala Radio

  • Concert de muzică sacră la Sala Radio

    Concert de muzică sacră la Sala Radio