O zi din „Săptămâna altfel” la biserică

O zi din „Săptămâna altfel” la biserică

Elevii clasei pregătitoare de la Scoala nr. 51 din Capitală, însoțiți de doamna profesoară de religie Lenuța Pleșa, au fost încântați să participe la o lecție deschisă, organizată în Biserica ,,Sfinții Voievozi și Sfântul Nifon” – Gherghiceanu, Protopopiatul Sector 2, cu ocazia programului educațional ,,Școala altfel”.

Micuții elevi s-au închinat și au făcut rugăciunea la intrarea în biserică, apoi au aflat mai multe despre obiectele necesare desfășurării cultului divin, fiind impresionați de așezarea acestora în locașul de cult și de întrebuințarea lor la diferite slujbe religioase.

Pentru ca școlarii să înțeleagă importanța cărților și a lecturii în viața de zi cu zi, li s-a adus la cunoștință faptul că abecedarul creștinului este Sfânta Scriptură și, precum la școală lecțiile se predau după manuale, așa și în biserică, slujbele sunt rânduite după cărțile tipiconale bisericești.

Un moment aparte l-a reprezentat prezentarea veșmintelor preotești și modul de utilizare al acestora în cadrul sfintelor slujbe. La sfârșit, copiilor li s-a facut o rugăciune de binecuvântare după care au primit un mic dar.

Pr. Alexandru Gheorghiu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Galerie

 • O zi din „Săptămâna altfel” la biserică

  O zi din „Săptămâna altfel” la biserică

 • O zi din „Săptămâna altfel” la biserică

  O zi din „Săptămâna altfel” la biserică

 • O zi din „Săptămâna altfel” la biserică

  O zi din „Săptămâna altfel” la biserică

 • O zi din „Săptămâna altfel” la biserică

  O zi din „Săptămâna altfel” la biserică

 • O zi din „Săptămâna altfel” la biserică

  O zi din „Săptămâna altfel” la biserică